Jest to nowość w Polskim systemie prawnym, chociaż na zachodzie jest to rozwiązanie często wybierane aby skutecznie kumulować majątek rodzinny i sprawnie nim zarządzać na przestrzeni wielu pokoleń. Fundacja Rodzinna jest osobą prawną, która posiada własny majątek i może działać we własnym imieniu zgodnie z celami statutowymi. Kluczową osobą jest Fundator który ustanawia cele działania Fundacji oraz wnosi majątek potrzebny na jej rozpoczęcie.
Ale po co zakładać Fundacje Rodzinną?
Tak jak już wspomniane, po to aby kumulować majątek oraz czerpać z niego zyski na poziomie całej rodzinny. Dla przykładu jako majątek Fundacji można wnieść nieruchomość, którą później Fundacja będzie wynajmować a przez to czerpać z niej zysk. Fundacja chroni również majątek przed jego sprzedażą lub reguluje zasady sukcesji w przypadku biznesów rodzinnych co zwiększa szanse na działanie firmy przez kolejne pokolenia oraz chroni przed rozdrobnieniem majątku.
Kolejną korzyścią płynącą z założenia Fundacji Rodzinnej są korzyści podatkowe. Wnoszenie majątku do Fundacji jest neutralne podatkowo i nie ciągnie za sobą jakichkolwiek kosztów. W przypadku wyprowadzania majątku z Fundacji również pojawiają się korzyści.
Jeśli Beneficjent któremu ma zostać wypłacone świadczenie należy do najbliższej rodziny Fundatora, to w takim przypadku nie występuje podwójne opodatkowanie, które powszechnie znane jest w pozostałych spółkach prawa handlowego. Beneficjent zwolniony będzie z podatku PIT, a obowiązek powstaje jedynie z ramienia CIT.
Po więcej informacji oraz pomoc przy zakładaniu Fundacji Rodzinnych zapraszamy do kontaktu