ZADZWOŃ

Kancelaria Kubica logo
Ikona e-mail
Ikona telefon
27 września 2023

Jaką rolę posiada Rachunkowość w Biznesie?

By odpowiedzieć na pytanie znajdujące się w tytule niniejszego artykułu, należy w pierwszej kolejności poruszyć kwestie definicji samej rachunkowości i od tego rozpoczniemy. Definicji jest wiele, acz większość sprowadza się do określenia, iż rachunkowość to uniwersalny system pomiaru, interpretacji oraz wyrażania sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz instytucji funkcjonujących w gospodarce. Rozbijając powyższe i zagłębiając się w tę definicję można wywnioskować, że poszczególne czynności, które w dużym uogólnieniu wykonuje biuro rachunkowe to:
1-Zbieranie informacji - biuro rachunkowe rejestruje zdarzenia gospodarcze oraz poprzez analizę rachunków bankowych przedsiębiorstwa pilnuje, aby informacje miały charakter pełny oraz rzetelny.
2-Przetwarzanie informacji - zebrane w poprzednim punkcie informacje są następnie przetwarzane przez specjalistów, którzy kwalifikują je do poszczególnych grup i podgrup. W ten sposób chaotyczny zbiór faktur kosztowych oraz przychodowych, rachunków, paragonów, raportów etc. przetworzony zostaje uporządkowany zgodnie z wcześniej ustalonym schematem w czytelny i rzetelny zbiór danych gotowych do interpretacji. 
3-Komunikacja i interpretacja - jest to ostatni etap, który stanowi zwieńczenie pracy biura. Jest to moment w którym zebrane i usystematyzowane informacje przekazywane są dalej odpowiednim osobom. Jest to etap, z którego biuro rachunkowe jest najbardziej znane w opinii publicznej, gdyż tutaj następuje między innymi przekazanie deklaracji podatkowych do odpowiednich urzędów oraz informacja dla przedsiębiorcy o konkretnych kwotach do zapłaty.

 

Kwestia pozostaje prosta a rola biura rachunkowego ponad wyliczanie zobowiązań podatkowych i naliczenie list płac (w razie obsługi kadrowej), pozostaje marginalna dopóki działalność prowadzona przez przedsiębiorcę jest mała oraz zachowuje nieskomplikowaną strukturę. Wraz jednak z przyrostem liczby transakcji, liczby pracowników oraz liczby powiązań strukturalnych rola rachunkowości wzrasta, a także wzrastają oczekiwania przedsiębiorcy odnośnie biura rachunkowego.

 

Dla przykładu, przedsiębiorstwo zawierające kilkanaście transakcji miesięcznie, posiadające dochód w wysokości kilku tysięcy miesięcznie oraz zatrudniające jednego pracownika jest przykładem działalności prostej. Właściciel bez większego trudu jest w stanie śledzić stan płatności poszczególnych faktur i kontroluje najczęściej osobiście, jakie ponoszone są koszty. 

Zupełnie inaczej rysuje się sytuacja, kiedy przedsiębiorstwo rozrośnie się i zamiast 1 pracownika zatrudnia 50+ pracowników oraz zamiast kilkunastu faktur wystawianych jest ich 500+ lub 1000+. Przedsiębiorstwo najczęściej posiada wtedy również konkretny kapitał finansowy oraz kapitał rzeczowy, wraz z rozbudowaną strukturą zarządzania. Kluczowym jest wtedy posiadanie systemu, który jasno podzieli ponoszone koszty, określi towary i usługi przynoszące największą część dochodu, a także pozwoli weryfikować działania wspólników oraz kontrahentów. W takim przypadku proste podsumowanie kosztów i przychodów oraz wysłanie odpowiednich deklaracji podatkowych nie będzie wystarczające. Natomiast potrzebni będą specjaliści, którzy przetworzą i zinterpretują dane finansowe, tak aby były one użyteczne przy zarządzaniu.

 

Mając powyższe w pamięci, raz jeszcze należy prześledzić wymienione punkty od 1 do 3 oraz ich dokładny opis wraz z czynnościami, wagą oraz potencjalnymi konsekwencjami ich zaniedbania.

 

 

ad1 Należy zaznaczyć, że zbieranie informacji jest etapem kluczowym dla każdej kolejnej czynności  zarówno dla biura rachunkowego jak i właściciela przedsiębiorstwa. Niewłaściwe lub niepełne informacje będą bowiem rzutować na całokształt przekazanej informacji. Zagubione lub niedostarczone faktury rachunki itp. nie tylko zaniżają lub zawyżają stosunek kosztów do przychodów, ale także sprawiają, iż całokształt finansów przedsiębiorstwa staje się wadliwy i przy tym niewiarygodny. Decyzje podjęte  w następstwie również posiadają identyczną wadę zakrzywionego obrazu finansów i następuje możliwa reakcja łańcuchowa, której skutkiem może być nawet bankructwo przedsiębiorstwa. 

 

Zadajmy sobie pytanie, jak temu przeciwdziałać? W większości rozwiązaniem problemu jest pełna księgowość analizująca całość wydatków na rachunku bankowym, która wiąże każdy wydatek lub przychód z okolicznością jego opłacenia.

 

ad2 Mając fundament w postaci pełnych i rzetelnie zebranych informacji można bezpiecznie przejść do ich przetwarzania. Na tym etapie przyporządkowywane są konkretne koszty i przychody do ustalonych wcześniej grup oraz podgrup. W bezkształtnej masie wydatków z danego okresu czasu, która dotychczas widnieje jako KOSZT rozbijane są poszczególne składniki, dostosowując poziom szczegółowości do potrzeb przedsiębiorcy. Wyłaniane są także poszczególne kategorie kosztów. Przykładowo, przedsiębiorstwo w danym miesiącu poniosło 150 tyś złotych kosztów. Informacja jako taka pozostaje bezużyteczna dla zarządzającego. Dopiero, kiedy rozbijemy tę kwotę na poszczególne kategorie: energie elektryczną, czynsz najmu, materiały do produkcji, materiały pomocnicze, wynagrodzenia, koszty sprzedaży, obciążenia podatkowe, ubezpieczenie, inwestycje etc. informacja staje się czytelna i użyteczna. Podobnie sytuacja prezentuje się z przychodami. Zagłębiając się w rolę, jaką pełni odpowiednie przetworzenie informacji, nie tylko ważna jest informacja o samym koszcie, ale i również o terminie, w którym ten koszt należy ponieść. Mowa tutaj o interpretacji danego zdarzenia gospodarczego i umieszczenie go odpowiednio na osi czasu danego okresu lub okresów rozliczeniowych. 

 

Powyższe stanowi jedynie pobieżne dotknięcie tematyki zależności, jakie występują w życiu gospodarczym przedsiębiorstwa. Dlatego też właśnie wszystkie te zdarzenia zostają przetworzone i usystematyzowane dzięki rachunkowości. W rezultacie otrzymujemy uniwersalny język biznesu, który jest rozumiany w ten sam sposób na całym świecie. 

 

ad3 Ostatnim etapem, tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, jest zwieńczenie pracy biura rachunkowego i kwintesencja korzyści przedsiębiorstwa z posiadania sprawnego oraz przemyślanego systemu rachunkowego. Dostarczane wtedy są odpowiednie informacje odpowiednim osobom. Najbardziej podstawową kwestią są tutaj rozliczenia podatkowe i jest to element znany każdemu przedsiębiorstwu. Pomińmy go zatem i przejdźmy do bardziej interesujących informacji, w szczególności tych dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Jest to rzetelna, pełna oraz usystematyzowana forma przepływu informacji, dotycząca każdego aspektu funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Właśnie to na tej podstawie właściciel lub kadra zarządzająca jest w stanie podejmować dalsze decyzje dotyczące inwestycji, rozwoju, cięć, planów zatrudnienia itp. Na podstawie tego zbioru danych właściciel dowiaduje się o rentowności własnych działań. Posiadając taką wiedzę można zaplanować optymalizację w zakresie kosztów, sprzedaży czy zatrudnienia. Można również dążyć do wyboru odpowiedniej formy strukturalnej oraz formy zobowiązań podatkowych. 

 

Zbiór tych informacji stanowi o tym, w jaki sposób działalność widzi sam właściciel oraz jak działalność widzą banki, kontrahenci, potencjalni wspólnicy czy też inwestorzy. Podsumowując, jest to obraz działalności, którą widzi świat.

 

Zadajmy sobie więc pytanie, jak zapewnić sprawność tym wszystkim elementom? Nie obędzie się to bez doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie dostrzec i docenić rolę rachunkowości ponad pozornie prostą formę rozliczenia podatkowego. Oprócz tego należy sobie zdać sprawę, że  specjaliści ci muszą rozumieć oraz posługiwać się językiem rachunkowości. Ponadto muszą także być w stanie korzystać w pełni z rozwiązań, jakie ten system wypracował na przestrzeni lat.

Najnowsze posty

27 września 2023
By odpowiedzieć na pytanie znajdujące się w tytule niniejszego artykułu, należy w pierwszej kolejności poruszyć kwestie definicji samej rachunkowości i od tego rozpoczniemy. Definicji jest wiele, acz większość sprowadza się
30 sierpnia 2023
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej, której szczegółowe zasady funkcjonowania ustanowione zostały w kodeksie spółek handlowych. Nie będę jednak szczegółowo omawiać przepisów prawnych dotyczących
29 czerwca 2023
Działalność nierejestrowana - jest to forma prowadzenia działalności, która charakteryzuje się znikomym poziomem formalności przy jej prowadzeniu. Jest to idealny sposób na rozpoczęcie i wypróbowanie pomysłu na biznes. Brak konieczności
12 czerwca 2023
Jest to nowość w Polskim systemie prawnym, chociaż na zachodzie jest to rozwiązanie często wybierane aby skutecznie kumulować majątek rodzinny i sprawnie nim zarządzać na przestrzeni wielu pokoleń. Fundacja Rodzinna

Na skróty

Zakres usług

Kontakt

pon-pt   7:00 - 15:00

sb-ndz   nieczynne