Napisz do nas
Zadzwoń
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej, której szczegółowe zasady funkcjonowania ustanowione zostały w kodeksie spółek handlowych. Nie będę jednak szczegółowo omawiać przepisów prawnych dotyczących spółki ani również nie będzie to kolejny poradnik dotyczący jej zakładania. Chciałbym skupić się na często pomijanych podstawach oraz powodach, dla których taką spółkę warto założyć.
Po pierwsze podkreślić należy formę prawną spółki z o.o. Jest to osoba prawna, więc jest ona odrębna od swych założycieli i posiada własne prawa, obowiązki i majątek. Można więc powiedzieć, iż wraz z powstaniem spółka oddziela się od swych założycieli i nabiera własnej odrębnej tożsamości. Z tytułu wcześniej wspomnianej odrębności powstaje wiele problemów i komplikacji, których osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą rejestrowaną w CEIDG nie doświadczają. Mowa tutaj między innymi o skomplikowaniu i formalizacji podejmowanych decyzji, stopniu swobody przepływu kapitału oraz odpowiedzialności.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiada władzę absolutną, a interes działalności jednoznaczny jest z interesem właściciela. Posiada pełną władzę oraz pieniądze. Pieniądze, które zarobi działalność są jednocześnie pieniędzmi właściciela i to on ponosi również pełną odpowiedzialność za wszystko co robi i co wokół niego się dzieje w ramach prowadzonej działalności. Taka forma ma swoje niewątpliwe plusy, decyzje są podejmowane szybko i sprawnie, a kapitał rozprowadzany jest swobodnie zgodnie z wolą właściciela.
Pojawiają się jednak dwa zasadnicze problemy, na których pragnę się skupić. Mowa tutaj o odpowiedzialności za prowadzoną działalność oraz o problemie jaki powstaje, kiedy przedsiębiorca pragnie połączyć swoje siły z inwestorem lub innym przedsiębiorcą. Odpowiedzią na oba powyższe problemy staje się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka z o.o. poprzez swoją formę organizacji, odrębną tożsamość oraz sposób, w jaki prowadzi swoje działania odpowiada na potrzebę ograniczenia odpowiedzialności oraz kumulacji kapitału tak finansowego jak i ludzkiego. Spółkę bowiem zakładają wspólnicy przeznaczając na ten cel określony kapitał, który sumarycznie zwany jest kapitałem zakładowym. Do tej kwoty ponoszą oni odpowiedzialność za działania spółki, a ich zbiorcza wola stanowi wolę spółki. W codziennym funkcjonowaniu nie posiadają oni jednak bezpośredniej władzy.
Spółka bowiem reprezentowana jest przez swoje organy, zgodnie z art. 201 k.s.h. (kodeksu spółek handlowych) wspólnicy powierzają bezpośrednią władzę Zarządowi i to jego członkowie podejmują działania, zawierają umowy i zatrudniają w imieniu spółki. Aby wcześniejsze mechanizmy działały, tak zarząd, jak i wspólnicy posiadają swoje prawa i obowiązki opisane w k.s.h. oraz w Umowie spółki, która jednocześnie stanowi jej akt założycielski. Wiąże się to z ogromem formalności, koniecznością zwoływania obligatoryjnych, jak i fakultatywnych zgromadzeń a także z przymusem prowadzenia pełnej księgowości, którą co rok zwieńczyć musi sprawozdanie finansowe.
Cała ta góra formalności oraz natłok dodatkowych obowiązków wydawać się może kontrproduktywny, w porównaniu z działalnością gospodarczą osoby fizycznej. Piękno i zalety tego mechanizmu, jakim jest spółka z o.o. przejawia się bowiem nie w czasach dobrobytu, lecz w czasach trudnych. Spółka z o.o. pozwala bezpiecznie kumulować kapitał i nim zarządzać. Tylko tyle i jednocześnie, aż tyle. Konflikt wśród wspólników nie sparaliżuje z dnia na dzień działalności spółki. Prezes Zarządu posiada ściśle określone wytyczne oraz ograniczenia, co do swoich uprawnień, a przepływ kapitału w spółce jest ściśle śledzony i rejestrowany. Zapewnia to bezpieczeństwo ludziom którzy pragną połączyć swoje siły oraz zasoby we wspólnym celu.
Na skróty
Zakres usług
Kontakt
pon-pt 7:00 - 15:00
sb-ndz nieczynne